Tessa Dom >> Blog >> Na czym polega regulacja drzwi zewnętrznych?
lip 13, 2022

Na czym polega regulacja drzwi zewnętrznych?


Nie jest zaskoczeniem fakt, że drzwi zewnętrzne powinny działać sprawnie. Dzięki temu zwiększa się poczucie bezpieczeństwa domowników. Potencjalny złodziej ma dużo mniejsze szanse na wyważenie dobrze osadzonych drzwi. Ponadto pozwala to ograniczyć uciekanie ciepła z mieszkania zimą, a latem zapobiega dostawaniu się gorącego powietrza do środka. Nawet najwyższej jakości drzwi zewnętrzne po latach eksploatacji są narażone na zużycie. Może to prowadzić do ich szurania po podłodze oraz skrzypienia, które może skutkować niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne więc, aby drzwi zewnętrzne poddawać regularnej konserwacji oraz regulacji.

Drzwi zewnętrzne — regulacja drogą do sukcesu

Przy odpowiednim montażu regulacja drzwi zewnętrznych może być całkowicie zbędna. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio zamontować ościeżnicę. W przeciwnym razie nawet najdokładniejsza regulacja może zakończyć się fiaskiem. Jeżeli po zamontowaniu drzwi otwierają się one prawidłowo bez żadnych oporów, a skrzydło idealnie przylega do ościeżnicy, można mieć pewność, że montaż zakończył się sukcesem. Jeżeli jednak drzwi zahaczają o podłogę lub futrynę, trzeba jak najszybciej poddać je regulacji. Prawidłowy montaż można zweryfikować przy pomocy poziomicy. Regulacja drzwi zewnętrznych będzie konieczna również wtedy, gdy słychać świszczenie wiatru lub z zewnątrz przedostają się promienie słońca czy nieprzyjemne zapachy.

Regulacja drzwi zewnętrznych — Na czym polega?

Elementem konstrukcyjnym domu, który najbardziej jest narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, są drzwi zewnętrzne. Regulacja powinna być dokonywana regularnie, najlepiej raz w roku. Warto wtedy zwrócić uwagę na szczelność czy bezgłośną pracę skrzydła. Powstaje więc pytanie: na czym polega regulacja drzwi zewnętrznych? Sposobów, które pomogą wyregulować drzwi wejściowe jest kilka i zależą one głównie od przyczyny głośnej pracy lub nieszczelności. Jeżeli po pewnym czasie słychać głośną pracę zawiasów, może pomóc samo przesmarowanie wadliwych elementów specjalnie do tego przeznaczonymi smarowidłami. Skrzypienie drzwi zewnętrznych czy ich nieszczelność może być spowodowane również niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W tym przypadku najczęściej ma się do czynienia z pęcznieniem drewna. W takiej sytuacji pomoże regularne wietrzenie pomieszczeń w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci. Świetnym sposobem na wyregulowanie wadliwego skrzydła jest również mocniejsze dokręcenie zawiasów do skrzydła oraz ościeżnicy. Dzięki temu zabiegowi można podnieść dolną krawędź drzwi zewnętrznych po stronie zamkowej. Pozwoli to na przybliżenie jej do ościeżnicy i tym samym pozwoli zapobiec ocieraniu się drzwi o podłogę lub framugę.

Regulacja drzwi zewnętrznych — krok po kroku

To, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że regulacja drzwi zewnętrznych nie wymaga zwykle zastosowania specjalistycznych narzędzi ani posiadania fachowej wiedzy. Zwykle wystarczy jedynie zaopatrzyć się w klucz imbusowy oraz odrobinę cierpliwości. Regulacja skrzydła zewnętrznego może różnić się ze względu na zawiasy, jakie zostały przy nim użyte. Wyróżnia się zawiasy kołkowe, puszkowe oraz 3D. Te pierwsze są najczęściej spotykanym typem, a do ich regulacji wystarczy jedynie użycie klucza imbusowego. Zawias puszkowy umieszczany jest w specjalnie przygotowanej puszcze, która jest montowana we wcześniej wyfrezowanym otworze. Do ich regulacji także wystarczy jedynie klucz imbusowy. Zawiasy 3D także są bardzo proste w regulowaniu, w tym przypadku trzeba jednak pamiętać, aby drzwi równomiernie rozkładały ciężar na wszystkie zawiasy. Jak widać, regulacja drzwi zewnętrznych jest procesem, z którym poradzi sobie większość osób. Wystarczy jedynie określić przyczynę złego osadzenia drzwi oraz zaopatrzyć się w klucz imbusowy. Jak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Ważne jest więc, aby w trakcie montażu drzwi zostały idealnie umocowane. Trzeba też pamiętać o regularnej konserwacji. Wtedy regulacja drzwi nie będzie częstym zabiegiem.
//