Tessa Dom >> Aktualności >> Jak określić kierunek otwierania drzwi
sie 26, 2022

Jak określić kierunek otwierania drzwi


Wybór drzwi to ważna decyzja, która może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz poczucie komfortu użytkowników danych przestrzeni.

Wybór drzwi to ważna decyzja, która może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz poczucie komfortu użytkowników danych przestrzeni. Niezwykle ważne jest to, aby skrzydła cechowały się odpowiednią izolacją termiczną i akustyczną, współgrały z wnętrzem pod kątem stylistyki, a także zapewniały wysoki poziom funkcjonalności. Walory wizualne to bez wątpienia fundamentalna przesłanka, która towarzyszy konsumentom przy ich wyborze.

Należy również pamiętać o aspekcie, który często bywa pomijany i bagatelizowany. Określenie kierunku otwierania drzwi to jedna z kluczowych kwestii, jakie powinny zostać rozpatrzone przed zakupem konkretnego produktu. A mimo to wiele osób o nim zapomina. Jak ustalić kierunek otwierania drzwi? Czym są skrzydła prawe, a czym lewe?

Kierunek otwierania drzwi – dlaczego jest to tak ważne?


Kierunek otwierania drzwi jest bardzo ważny, niezależnie od tego, czy mają charakter skrzydła wejściowego (zewnętrznego), czy wewnętrznego. Projektując dane wnętrza, warto od początku mieć na uwadze, w którą stronę zamontowany przez nas model będzie się otwierał, ponieważ znacząco wpływa to na aspekt racjonalnego gospodarowania użytkowaną przestrzenią.

Szczególną uwagę na ten fakt powinny zwrócić osoby, które mieszkają w blokach. Źle dobrany kierunek otwierania drzwi może skutecznie zagrodzić drogę ewakuacyjną lub pożarową. W tego typu miejscach zamieszkania sugeruje się więc, aby skrzydła otwierały się do wewnątrz. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej zasady. Istotne jest jednak to, aby przy montażu drzwi otwierających się na zewnątrz mieć stuprocentową pewność, że nie stworzą dodatkowego zagrożenia. W przypadku wątpliwości warto zapytać o tę kwestię osoby odpowiedzialne za daną spółdzielnię mieszkaniową.

Jak określić kierunek otwierania drzwi? – drzwi prawe i lewe


Nazewnictwo “drzwi prawe” oraz “drzwi lewe” może powodować konfuzję. Sprawa jednak nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jeśli dane skrzydło określa się jako prawe, to znaczy, że jego zawiasy znajdują się również po prawej stronie. Klamka umieszczona jest wówczas po lewej stronie okna drzwiowego. W przypadku drzwi lewych sytuacja przedstawia się analogicznie. Zawiasy znajdujące się po lewej stronie, a klamka usytuowana jest po prawej to znak, że mamy do czynienia z drzwiami lewymi. Dlaczego ta wiedza ma tak istotne znaczenie?

Aby zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu w użytkowaniu przestrzeni, warto przemyśleć, od której strony najczęściej podchodzimy do skrzydła. Jeśli jest to lewa strona, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi prawe. Jeśli prawa – analogicznie będą to drzwi lewe.

Oczywiście wiele zależy od specyfiki wnętrza i usytuowania poszczególnych elementów w przestrzeni mieszkalnej. Najważniejsze jest to, aby drzwi nie zderzały się ze sobą, kiedy są otwierane jednocześnie. Swoimi prawami rządzi się także montaż skrzydła przy schodach. Czynnik bezpieczeństwa powinien być stawiany w tej kwestii na pierwszym miejscu.

Jak ustalić kierunek otwierania drzwi? Zadbaj o fachowe poradnictwo


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed zakupem odpowiednich drzwi warto zadbać o fachowe poradnictwo doświadczonych pracowników firmy. Z pewnością uzyskają je Państwo w naszym sklepie, ponieważ od początku działalności stawiamy na indywidualne podejście do klienta, wysokiej jakości produkty oraz rzetelne doradztwo. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia montażu drzwi w odpowiednim kierunku jest często bagatelizowana. Zwracamy więc na to szczególną uwagę i sugerujemy dokładne przemyślenie tego aspektu. Ma on ogromną wagę zwłaszcza w przypadku nowych projektów budynku.

Kierunek otwierania drzwi powinien zostać ustalony już na etapie planowania. Zanim rozpoczną się prace wykończeniowe, już należy wiedzieć, w jakich miejscach usytuować włączniki światła oraz jakie meble (chociażby pod względem gabarytów) zapewnią pełnię swobody. Dzięki temu niwelujemy ryzyko obijania się drzwi i mebli, a także powstawania wolnych przestrzeni, które ze względu na nieodpowiedni dobór kierunku nie mogą zostać w pełni zagospodarowane.

Kierunek otwierania drzwi – zapewnij sobie swobodę użytkowania


Poprawne określenie kierunku otwierania drzwi powinno zapewnić pełnię funkcjonalności i komfortu w użytkowaniu danych przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości skrzydła, które spełniają także wszystkie inne istotne kryteria funkcjonalności, będziemy mogli cieszyć się odpowiednio przemyślanym rozwiązaniem na długie lata. W naszym sklepie znajdą Państwo ogromny wybór drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, które pochodzą od sprawdzonych oraz cenionych na rynku producentów.

Każdy zasługuje na to, aby czuć się komfortowo w użytkowanych przestrzeniach. Niezależnie od tego, czy chcemy dokonać zmiany drzwi w firmie, czy może projektujemy wnętrza w nowym domu prywatnym, warto skorzystać z oferty rzetelnego sklepu, który z pewnością zapewni fachowe poradnictwo w tym zakresie. Gwarantujemy, że nasi pracownicy pomogą w podjęciu decyzji odnośnie kierunku usytuowania drzwi. Obopólne korzyść, satysfakcja z zakupów i efektywna współpraca z klientem to nasze niekwestionowane priorytety.

//